نرخ دیه ۱ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان شد

نرخ دیه ۱ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان شد

✍️ به گزارش روابط عمومی
ستاد دیه استان سیستان و بلوچستان:

با ابلاغ حجت الاسلام محسنی اژه‌ای، رئیس قوه قضاییه نرخ دیه کامل در سال ۱۴۰۳ به ارزش ۱ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تعیین شد.

به گزارش روابط عمومی ستاد دیه کشور، قوه قضاییه با اعلام این خبر، از ابلاغ نرخ دیه سال ۱۴۰۳ توسط رئیس دستگاه قضا خبر داد؛ اتفاقی که بر اساس آن، نرخ دیه به نسبت سال جاری کمی بیش از ۳۳ درصد افزایش یافته و از ۹۰۰ میلیون تومان به یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان رسیده است. با این حساب، نرخ دیه در ماه‌های حرام به یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان رسیده است.

قوه قضاییه با اعلام این خبر، از ابلاغ نرخ دیه سال ۱۴۰۳ توسط رئیس دستگاه قضا خبر داد؛ خبری که بر اساس آن، نرخ دیه به نسبت سال جاری کمی بیش از ۳۳ درصد افزایش یافته و از ۹۰۰ میلیون تومان به یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان رسیده است.

به موجب ابلاغ بخشنامه رئیس قوه قضائیه به تمامی واحد‌های قضایی و دادسرا‌های سراسر کشور با توجه به بررسی‌ها و در راستای اجرای ماده ۵۴۹ قانون مجازات اسلامی، مصوب سال ۱۳۹۲، قیمت دیه کامله در ماه‌های غیر حرام برای سال ۱۴۰۳ مبلغ ۱۲ میلیارد ریال معادل یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان تعیین شد.

البته همان گونه که در ابلاغیه تاکید شده، نرخ دیه اعلام شده، مربوط به ماه‌های غیرحرام است و برای ماه‌های حرام (۴ ماه ذیقعده، ذیحجه، محرم و رجب در تقویم هجری قمری) نرخ دیه متفاوت است و بر اساس قانون مجازات اسلامی، مبلغ دیه در این ماه‌ها افزایش پیدا می‌کند و یک سوم به آن افزوده می‌شود. با این حساب، نرخ دیه سال آتی در ماه‌های حرام مبلغ یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان خواهد بود.

درباره‌ی محمد علی لهراسبی

آموختن، کوچک‌ترین رسالتی است که بر دوش انسان‌هاست. من نیز خود را در انجام درست این رسالت شریک می‌دانم.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*