هم اندیشی اعضاء هیات امناء ستاد دیه استان با امام جمعه زاهدان
کد مطلب : 520
تاریخ : دوشنبه 15 مهر 1398 - 01:58
به گزارش روابط عمومی ستاد دیه
استان سیستان و بلوچستان :
 
سید عبدالحسین سجادی مدیر نمایندگی ستاد دیه استان سیستان و بلوچستان به اتفاق حجت الاسلام والمسلمین مصطفوی رئیس کل دادگستری و اعضاء هیات امناء ستاد دیه استان با حضور در دفتر آیت اله محامی نماینده ولی فقیه و امام جمعه شهرستان زاهدان از نزدیک دیدار و در خصوص مسائل ستاد دیه استان بحث و تبادل نظر کردند.
 
سجادی مدیر نمایندگی ستاد دیه استان در ابتدای جلسه ضمن عرض تسلیت ایام سوگواری شهادت سیدوسالار شهیدان حضرت امام حسین (ع) و همچنین فرا رسیدن اربعین حسینی خدمت آیت اله محامی و اعضاء هیات امناء ستاد دیه، گزارشی از عملکرد ستاد دیه استان از سال 90 تا کنون را به صمع و نظر حُضار در جلسه ایراد نمودند.
 
مدیر نمایندگی ستاد دیه استان گفت : تعداد آزادی زندانیان جرائم غیر عمد استان سیستان و بلوچستان در سال 90 تعداد 109 نفر بوده است که این رقم در سال 97 به تعداد 141 نفر افزایش داشته است . رقم آزادی زندانیان غیرعمد استان طبق مقایسه آماری 23% افزایش داشته است که این تعداد متناسب با برنامه 5 ساله ستاد دیه کشور می باشد.
 
برای مشاهده کامل خبر بر روی ::: ادامه مطلب ::: کلیک کنید

 
سجادی افزود : تعداد آزادی زندانیان جرائم غیرعمد از سال 90 تا 97 به تفکیک جنسیت تعداد 922 نفر مرد و 15 نفر زن که از این تعداد 321 نفر به جرم تصادفات رانندگی منجر به جرح و فوت ، تعداد 234 نفر به علت محکومیت مالی غیرعمد و 382 نفر هم به جرم عدم توانایی در پرداخت مهریه و نفقه جمعا با بدهی 191/808/848/514 ریال با کمک خیرین، مساعدت ستاد دیه کشور و منابع استانی از سطح زندانهای استان آزاد شده اند.
 
وی آمار موجودی زندانیان غیرعمد استان در سال 98 را تا کنون 75 نفر بیان کردند و افزود : این افراد به تفکیک محکومیت به ترتیب :  تعداد 7 نفر به جرم تصادف، تعداد 43 نفر مهریه و نفقه و همچنین تعداد 25 نفر نیز به جرم محکومیت مالی تحمل حبس می نمایند که مجموع بدهی شان 52/589/332/000 ریال است که در حال حاضر در زندان های استان بسر می برند.
 
ایشان ابراز امیدواری کردند خیرین نیز با کمک های خودشان همچنان پشتیبان ستاد دیه استان باشند و با همت مسئولین استان بتوانیم در ماه های آینده مقدمات آزادی این عزیزان را نیز فراهم کنیم.
 
سجادی مدیر نمایندگی ستاد دیه استان افزود : آمار موجودی زندانیان غیرعمد استان تا کنون به تفکیک هر شهرستان : زندان زاهدان :     32      درصد، زندان : زابل :        24      درصد، زندان سراوان :      15     درصد، زندان ایرانشهر :     8       درصد، زندان چابهار :         21     درصد اعلام کرد.
 
ایشان تعداد آزادی مددجویان جرائم غیرعمد استان از قبیل تصادفات منجر به فوت و ایراد صدمه بدنی ، محکومین مالی ، عدم پرداخت مهریه و نفقه در سطح زندانهای تابعه استان از اول سال جاری تا کنون را : تعداد 60  نفر اعلام نمود که از این تعداد 60  نفر مرد و خاطر نشان کردند خوشبختانه زندانی زن جرائم غیرعمد در زندان های استان نداشته ایم.
 
سجادی کل بدهی مددجویان آزاد شده از اول سال تا کنون را 9 میلیارد و 733 میلیون تومان اعلام نمود که از این مبلغ : 7 میلیارد و 388 میلیون تومان گذشت شاکی ، 226 میلیون تومان بعنوان آورده مددجو، 1 میلیارد و 874 میلیون تومان تسهیلات بانکهای عامل – بیمه – اعسار ، و کمک ستاد دیه و همچنین صندوق تامین خسارتهای بدنی را 242 میلیون تومان اعلام نمود.
 
حجت الاسلام والسلمین مصطفوی نیا رئیس کل دادگستری استان نیز در جلسه فوق گفت : ستاد دیه کشور به عنوان تنها متولی آزادسازی زندانیان جرائم غیرعمد در کشور فعالیت می کند که الحمداله تا به امروز چندین هزار زندانی که، به علت ناتوانی در پرداخت بدهی در زندان بسر می بردند را به آغوش گرم خانوده های آنها بازگردانده است.
 
رئیس کل دادگستری استان بیان کرد : کمک های ستاد دیه استان باید بگونه ای باشد تا مددجویانی که مدت زمان طولانی تری نسبت به دیگر مددجویان در زندان بسر میبرند را در اولویت کار خود دانسته و پرونده این عزیزان را جهت مساعدت هرچه سریعتر تکمیل و در جلسه هیات امناء مطرح تا مقدمات آزادیشان فراهم گردد.
 
ایشان در ادامه از زحمات حجت الاسلام والسلمین ابراهیم حمیدی رئیس کل دادگستری و ریئس هیات امناء اسبق ستاد دیه استان قدردانی نمود و بیان کرد : امید است با همت کلیه همکاران و مسئولین و همچنین استفاده از ظرفیت خیرین استان بتوانیم تعداد 75 زندانی غیرعمد استان را آزاد تا ان شاالله هیچ هموطن و همشهری بعلت ناتوانی در پرداخت دین از خانواده خود محروم نباشد.
 
در ادامه آیت اله محامی نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه شهرستان زاهدان گفت : اقدامات ستاد دیه کشور و ستاد دیه استان شایسته تقدیر دانست و از کلیه دست اندرکاران که در این کار خداپسندانه و خیرخواهانه شریک هستند تقدیر و تشکر نمود و افزود : هدف و رسالت ستاد دیه کشور حتما از طریق تریبون نماز جمعه در مرکز استان و در شهرستان ها نیز از طریق ائمه جمعه و جماعت اطلاع رسانی گردد تا ان شاالله همه با هم مرحم زخم عزیزانی که بصورت ناخواسته و غیرعمد در زندان ها تحمل حبس می نمایند باشیم.
 
در پایان جلسه آیت اله محامی نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه شهرستان زاهدان بعنوان رئیس هیات امناء و حجت الاسلام والسلمین مصطفوی نیا رئیس کل دادگستری نیز بعنوان نائب رئیس هیات امناء ستا دیه استان منصوب گردیدند.

منبع : ستاد دیه استان سیستان و بلوچستان
لینک این مطلب : http://Sabipro.ir/p520